Juliusz Bursche

(1862 – 1942) - duchowny ewangelicki, doktor teologii, działacz niepodległościowy, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej

Ksiądz Juliusz Bursche był zdolnym, niezwykle energicznym organizatorem życia religijnego i cenionym kaznodzieją, autorem wielu rozpraw historycznych z zakresu historii Kościołów reformowanych oraz założycielem i wydawcą pism: Zwiastun Ewangeliczny oraz Gazeta Mazurska. Działał na rzecz zorganizowania silnego polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Jako biskup tego Kościoła utrzymywał stosunki z wieloma czołowymi przedstawicielami ówczesnych rządów Polski. Był inicjatorem uchwalonej w 1936 r. ustawy o stosunku swojego Kościoła do Państwa Polskiego.

W 1902 r. rodzina księdza Bursche po raz pierwszy przyjechała do Wisły, gdzie spędziła wakacje letnie w willi Bogumiła Hoffa. W tym samym roku zakupili parcelę na stoku góry Kamiennej nad Wisłą, gdzie w 1903 r. miejscowi cieśle wybudowali dla nich willę Zacisze. Drewniana willa, zaprojektowana przez Bogdana Hoffa w modnym wówczas stylu zakopiańskim, aż do 1939 r. była przez trzy letnie miesiące miejscem odpoczynku i pracy biskupa. Lubił on urządzać i pielęgnować ogród, codziennie zażywał kąpieli w Wiśle. Utrzymywał ożywione kontakty z polską inteligencją Śląska Cieszyńskiego oraz odwiedzającymi Beskid Śląski polskimi turystami. W 1910 r. wszedł w skład pierwszego zarządu Polskiego Towarzystwa Turystycznego Beskid z siedzibą w Cieszynie. Jego imieniem nazwano w 1983 r. aleję, biegnącą wzdłuż Wisły, obok willi Zacisze. Willa istnieje do dziś, ma status obiektu zabytkowego.